Choć technologia pozyskiwania energii słonecznej za pomocą systemów PV do celów użytkowych nie jest niczym nowym, to dopiero od kilku lat obserwowany jest znaczący wzrost zainteresowania tym rozwiązaniem w Polsce. Fakt ten w zasadzie nie dziwi, ponieważ do zmiany podejścia do OZE motywują nas obecnie m.in. nieustannie podnoszone przez dostawców energii elektrycznej ceny prądu, a posiadająca wiele zalet instalacja fotowoltaiczna jest w tym przypadku świetną alternatywą.

Instalacja fotowoltaiczna – dlaczego warto ją posiadać?

Bez względu na to, czy wykorzystywana jest do zasilania urządzeń oraz instalacji w obiekcie jednorodzinnym, budynkach firmowych czy też tych w gospodarstwach rolnych, fotowoltaika należy do rozwiązań niosących liczne korzyści. To przede wszystkim:

Tania energia dla domu, firmy i rolnictwa

Wśród licznych zalet, o których najczęściej mówi się w kontekście instalacji PV, z pewnością największą jest ta pozwalająca na znaczące zredukowanie wysokości rachunków za prąd. Co za tym idzie, możemy w dużym stopniu uniezależnić się od naszego dostawcy i przez większą część roku ponosić jedynie koszty stałe związane z utrzymaniem łącza. I choć teoretycznie system najwydajniej pracuje jedynie przez kilka miesięcy w roku, to zgromadzona energia oddana do sieci może zostać przez nas pobrana ponownie w mniej sprzyjającym efektywnej produkcji czasie.

Możliwość skorzystania z dotacji oraz ulgi

Choć kupno instalacji fotowoltaicznej to wieloletnia inwestycja wymagająca na początku sporych nakładów finansowych, która zwraca się dopiero po dłuższym okresie, to dzięki dostępnym obecnie dotacjom rozwiązanie to stało się znacznie bardziej osiągalne niż jeszcze kilka lat temu. Dodatkową zachętą jest możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku właścicieli lub współwłaścicieli obiektów mieszkalnych czy też z ulgi inwestycyjnej w przypadku rolników.

Łatwy i szybki montaż oraz bezproblemowa obsługa

Obecnie profesjonalne firmy zajmujące się montażem paneli słonecznych takie jak Voltage, są w stanie w bardzo krótkim czasie posadowić system PV w wyznaczonym miejscu – zgodnie z zawartymi w projekcie wytycznymi dotyczącymi nachylenia modułów oraz zasadami bezpieczeństwa. To zaś pozwala na szybkie rozpoczęcie korzystania z paneli. Ponadto, systemy tego typu są tak skonstruowane, aby korzystanie z ich zalet nie sprawiało użytkownikom większego problemu i było niemal całkowicie bezobsługowe.

Możliwość wszechstronnego wykorzystania

Pozyskana dzięki instalacji fotowoltaicznej energia może być spożytkowana w bardzo różny sposób, m.in. do ogrzewania wody użytkowej, zasilania klimatyzacji, pomp ciepła czy też oświetlenia zewnętrznego lub wewnętrznego. Należy jednak pamiętać o dostosowaniu jej parametrów do potrzeb użytkowników, czyli o prawidłowym wyliczeniu mocy. Tylko w ten sposób system PV dostarczy do naszych urządzeń odpowiednią ilość energii z OZE, co wpłynie na stopę zwrotu z inwestycji. Projektując instalację fotowoltaiczną należy bowiem pamiętać, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość paneli słonecznych wpłynie negatywnie na całościowe rozliczenie. Spowoduje niedobór, czyli konieczność dokupienia energii lub nadpodaż, kończącą się często przepadkiem skumulowanych w sieci zasobów (zgodnie z obowiązującymi przepisami).

Promowanie proekologicznych rozwiązań

Wykorzystanie promieniowania słonecznego i produkcja energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne nie wymaga spalania paliw stałych i nie powoduje emitowania do atmosfery szkodliwych pyłów. Tym samym jest to ekologiczne rozwiązanie bardzo korzystne dla środowiska naturalnego – pozytywnie wpływa bowiem na redukcję zanieczyszczeń w powietrzu. Jej udział w krajowym mixie energetycznym jest więc niezwykle cenny, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na prąd z konwencjonalnych źródeł czy też ciepłą wodę pozyskiwaną przy zastosowaniu kotłów na paliwa stałe.

Instalacja fotowoltaiczna – czy warto?

Jak pokazuje przedstawiona lista, liczne korzyści związane z posiadaniem instalacji fotowoltaicznej sprawiają, że jest to system nie bez powodu cieszący się obecnie tak dużym zainteresowaniem. Tym bardziej warto zdecydować się na inwestycję w panele słoneczne i wykorzystać OZE we własnym domu, firmie czy gospodarstwie rolnym.