Gwałtowne burze, podczas których w atmosferze wytwarzają się wyładowania elektrostatyczne o niszczycielskiej mocy, to jedno z najbardziej niebezpiecznych oraz nieprzewidywalnych zjawisk meteorologicznych. Pożary, awarie infrastruktury elektrotechnicznej czy uszkodzenie sprzętu elektrycznego podłączonego do sieci – to wszystko mogą spowodować wyładowania uderzające w budynek podczas burzy. Z tego powodu tak ważne jest zainwestowanie w instalacje odgromowe, które skutecznie ochronią nasz obiekt przed negatywnymi skutkami uderzenia pioruna.

Instalacja odgromowa – budowa i działanie

Zasadniczo instalacja odgromowa nie jest konstrukcją szczególnie skomplikowaną, jednak jej montaż wymaga wiedzy i doświadczenia, stąd zadanie to należy powierzyć profesjonalistom. Tworzy się ją z uziemionych zwodów poziomych montowanych na dachu wzdłuż jego krawędzi, a także z wystających ponad najwyższe punkty dachu zwody pionowe, których zadaniem jest przechwycenie wyładowania. Ważne, aby przewody tworzące instalację zabezpieczenia odgromowego wykonane były z wysokiej jakości stopu miedzi oraz aluminium i posiadały powłokę zabezpieczającą przed korozją. Elementy instalacji odgromowej zamocowane na dachu powinny być połączone z posiadającym uziemienie w gruncie przewodem odprowadzającym energię, a tak zwany uziom powinien być zlokalizowany w odległości co najmniej jednego metra od budynku.

Jakie szkody może spowodować uderzenie pioruna w budynek?

Spektrum zniszczeń może być bardzo szerokie, a najczęściej są to uszkodzenia dachu lub elewacji, a także infrastruktury elektrycznej lub telefonicznej. Możliwe jest też uszkodzenie sprzętu podłączonego do sieci, stąd nie bez powodu zaleca się odłączanie urządzeń od zasilania w trakcie burzy. Uderzenie pioruna w budynek może też spowodować trudny do opanowania pożar, ponieważ wyzwalająca się w momencie uderzenia temperatura jest tak wysoka, że zamienia krzemionkę w szkło. Pojawienie się ognia w następstwie burzy może być też rezultatem wywołanego wyładowaniem zwarcia sieci elektrycznej. Straty mogą być trudne do oszacowania, dlatego w ramach prewencji warto zadbać o swoje mienie i zlecić wykonanie instalacji odgromowej chroniącej budynek przed wyładowaniami w trakcie burzy.